Zakłady na CS:GO: gdzie i jak obstawiać

Counter-Strike jest jedną z najstarszych dyscyplin sportów cybernetycznych. Historia drużynowych strzelanek rozpoczęła się w 1999 roku. Turnieje Counter-Strike’a wkroczyły w życie graczy na początku XXI wieku, a z czasem gra zajęła czołową pozycję na rynku eSportowym. Premiera Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) w 2012 roku zbiegła się w czasie z rozkwitem zakładów online, a bukmacherzy niemal natychmiast zaczęli przyjmować zakłady na mecze CS:GO.

CS:GO

Turnieje CS:GO

Counter-Strike jest grą strzelankową, w której cel zależy od map (lokacji), na których rozgrywa się akcja. Tryb rywalizacji (5 na 5) zawsze przebiega według tego samego scenariusza: terroryści atakują, aby podłożyć bombę, a antyterroryści bronią bazy, aby temu zapobiec. Aby wygrać, wszyscy wrogowie muszą zostać wyeliminowani. Aby wygrać mapę, jedna drużyna musi wygrać 16 rund.

Po rozegraniu 15 rund, drużyny zmieniają się stronami. Ci, którzy w pierwszej połowie grali jako terroryści, będą grali jako antyterroryści i na odwrót. Jeśli po dwóch tercjach drużyny mają równą liczbę wygranych rund (15-15), zostaną rozegrane 2 dodatkowe tercje po 3 lub 5 rund. Lista map może ulec zmianie w zależności od życzeń uczestników i organizatora.

Counter-Strike zawsze był w czołówce turniejów eSportowych, takich jak WCG, DreamHack, CPL, IEM, itd. Jednak czasy świetności CS-a jako dyscypliny nadeszły wraz z premierą CS:GO. W CS:GO zaczęły odbywać się duże turnieje LAN-owe z ogromnymi pulami nagród. Dziś pula nagród w wysokości 100 000 dolarów jest uważana za niewielką, a walczą o nią głównie zespoły z drugiej półki.

Rodzaje turniejów CS:GO

Każdego roku na całym świecie odbywa się około 100 turniejów na wysokim i średnim poziomie. Można je sklasyfikować w następujący sposób:

– “Minors” to turnieje na niskim poziomie z małymi pulami nagród. Jednak udany występ na takich turniejach daje drużynom szansę na udział w turniejach wyższej rangi, gdzie nagrody sięgają setek tysięcy dolarów.

– Majors to turnieje na najwyższym poziomie, w których można wziąć udział poprzez bezpośrednie zaproszenie od organizatorów lub poprzez mniejsze turnieje. Drużyny zdobywają najwięcej punktów rankingowych za zwycięstwo w takich wydarzeniach, a nagrody pieniężne sięgają nawet miliona dolarów. Oficjalna nazwa tych turniejów to Major i są to największe turnieje w dyscyplinie CS:GO. Odbywają się one dwa razy w roku, zazwyczaj latem i jesienią. Podczas tych turniejów, zakłady na eSport są na szczycie wszystkich sekcji u bukmacherów.

Celem każdej drużyny jest dostanie się do majors, które odbywają się tylko kilka razy w roku. Wygranie majora i zdobycie tytułu MVP jest uznawane za ukoronowanie kariery sportowca w danej dyscyplinie.

Aby zapisać się w historii CS-a, można nie tylko wygrać majors, ale także Intel Grand Slam (nagroda od firmy o tej samej nazwie). Aby zdobyć tę nagrodę i zainkasować 1 000 000 dolarów w złotym kruszcu, drużyna musi wygrać określoną listę turniejów w jednym sezonie rozgrywkowym. Na tej liście znajdują się największe turnieje ESL, DreamHack i IEM. Dokładne zasady i lista turniejów zmieniają się co sezon.

Istnieją również mniejsze sponsorowane turnieje, ligi i eliminacje. Najlepsze drużyny na świecie starają się grać tylko na dużych turniejach LAN i kwalifikacjach online.

Główna

P1 lub P2 (zakład na wynik). Zwycięstwo jednej lub drugiej drużyny. Z reguły oferty wyników można znaleźć zarówno w zakładach przedmeczowych, jak i zakładach na żywo. Remis (X) jest rzadkością, ponieważ format konkursu jest często zaprojektowany tak, aby wyłonić zwycięzcę.

  • Łącznie (mniej lub więcej). Zakłady całkowite mogą być rozliczane na podstawie liczby kart lub rund w CS:GO. Na przykład, jeśli format meczu to bo3 (gra do dwóch zwycięstw), to bukmacher zaproponuje zakład na TB 2,5 karty lub TM 2,5 karty. Innymi słowy, zakład dotyczy tego, czy w meczu zostaną zagrane wszystkie trzy karty, czy tylko dwie. Nie może być żadnych innych opcji. To samo dotyczy formatów bo5 (gra trzech na trzech wygrywa, maksymalna liczba kart w grze to pięć), bo7 i tak dalej. W formacie bo1 nie ma takiego zakładu, ponieważ w meczu zostanie zagrana tylko jedna karta.
  • TM lub TB naboje. W tym przypadku proponuje się postawić na liczbę rund. CS:GO ma ich ograniczoną liczbę. Rozegranych zostanie minimum 16 rund (jeśli jedna drużyna wygra 16-0). Najbardziej opłacalnym zakładem na sumę jest TB na 29,5 kolejki, co oznacza, że aby wygrać, drużyny muszą rozegrać wszystkie 30 kolejek na dwie strony (nie licząc rund dodatkowych). Wielu bukmacherów oferuje również zakłady na poszczególne TB lub TM rundy.
  • Handicap (plus lub minus). Najczęściej brany pod uwagę, gdy spotykają się faworyt i underdog. Przykładowo, jeśli mecz jest bo3, bukmacher sugeruje postawić na faworyta z handicapem (-1,5) lub na underdoga z handicapem (+1,5). W pierwszym przypadku zakłada się, że faworyt wygra 2-0 na kartach. W drugim przypadku zakłada się, że underdog wygra co najmniej jedną kartę. Handicap może również odnosić się do rund.

Obstawianie handicapu jest ściśle związane z obstawianiem dokładnego wyniku, ponieważ format meczów CS:GO jest zawsze znany z góry, co oznacza, że liczba zagranych kart jest mocno ograniczona. Na przykład, w formacie bo3 możliwe są następujące wyniki: 2:0, 2:1, 0:2 lub 1:2.

Druga strona

  • Zwycięstwo w rundach pistoletowych. Wygrywając pierwszą rundę pistoletową, drużyna zabezpiecza niezbędne fundusze, które przeznacza na zakup potężniejszych broni. Te rundy bardzo różnią się od pozostałych, ponieważ są jedynymi, w których drużyny znajdują się na tym samym boisku. Niektórzy bukmacherzy oferują również zakłady na drugą, trzecią i czwartą rundę. Zakłady te są głównie popularne w zakładach typu in-play.
  • Suma rund lub kart (parzyste lub nieparzyste). W tym przypadku zależy to również od formatu meczu. Przykładowo, w formacie bo3 taki zakład nie różni się wiele od TM czy TB 2,5 kart.
  • Zwycięstwo drużyny w jednej ze stron (CT lub T). Specyfika niektórych kart pozwala jednej ze stron uzyskać przewagę. Na przykład, ogólnie przyjmuje się, że na mapie de_nuke antyterroryści są bardzo silni. Dlatego sensowne jest uznanie zwycięstwa CT, jeśli ta strona ma silną drużynę.

Strategie zakładów na CS:GO

Podstawowe rodzaje zakładów mają wiele zalet. Po pierwsze, są one istotne zarówno przed meczem, jak i w trakcie gry. Po drugie, proces analizy takich zakładów jest bardziej przejrzysty i uporządkowany. Po trzecie, takie zakłady można znaleźć u prawie każdego oficjalnego bukmachera.

Prawidłowa analiza zaczyna się od identyfikacji turnieju. Na przykład, turnieje LAN-owe są traktowane przez drużyny bardziej poważnie niż te online. Ponadto, w meczach online jakość połączenia pomiędzy uczestnikami może być różna, a to znacznie wpływa na efektywność strzelania i poruszania się.

Następnie musimy przyjrzeć się statystykom. Na stronie hltv.org zawsze można znaleźć wyczerpujące informacje na temat prawie każdej drużyny lub turnieju. Duże znaczenie mają statystyki dotyczące ostatnich występów i mappool teams, czyli na jakich mapach drużyny grają dobrze, a na jakich słabo.

Zawsze powinieneś być świadomy zmian w swoim zespole. O ile w piłce nożnej zmiana zawodnika przed meczem nie zawsze jest kluczowa, o tyle w CS:GO i innych drużynowych dyscyplinach eSportowych (5 na 5) jest to istotny czynnik. Każdy członek zespołu jest kluczowym graczem. Utrzymywanie dwóch równorzędnych składów na wypadek nieprzewidzianych sytuacji nie jest korzystne dla drużyn.

Emocjonalne i fizyczne samopoczucie zawodników również ma duży wpływ na wynik. Na przykład Europejczykom i Amerykanom nie zawsze łatwo jest przyzwyczaić się do stref czasowych i jedzenia w krajach azjatyckich. Pierwsze dni meczowe zagranicznych drużyn nie zawsze przebiegają bezproblemowo.

Wiadomości o drużynach można znaleźć na specjalistycznych portalach informacyjnych lub na portalach społecznościowych samych zawodników.

Zalety zakładów na KS GO

Stabilność. Drużyny z czołówki rankingu hltv.org, które zawsze biorą udział w Majorach na zaproszenie organizatorów (tzw. dywizja Tier 1), co roku mają taką samą pogodę. Pozwala to na śledzenie trendów w zakładach, które kształtowały się przez lata. Dotyczy to zarówno zwykłych zakładów przedmeczowych, jak i zakładów długoterminowych. Weźmy na przykład cybernetyczną drużynę sportową Astralis. Wygrał 4 z ostatnich 6 turniejów Majors. W każdym z tych turniejów drużyna wygrywała po kursach w okolicach 2. Dość wysoka wartość jak na najlepszą organizację w świecie Counter-Strike’a.

Transmisja strumieniowa online. Zorganizowanie transmisji z meczu CC CS jest wielokrotnie łatwiejsze niż zrobienie relacji na żywo z tradycyjnego wydarzenia sportowego. Dlatego nigdy nie ma pytania, gdzie oglądać ten czy inny mecz w KC. Możesz śledzić różne turnieje i gry dzięki dostępnym transmisjom online i szybko obstawiać zakłady w trybie Live.

Błędy bukmacherskie. Jest to zaleta bardziej dla profesjonalnych graczy, którzy znają grę na wylot. Bukmacherzy czasami popełniają błędy w swoich liniach na KC, dając wyższe lub niższe kursy. Jeśli znasz jakąś sytuację w zespole, którą bukmacher ominął, lub po prostu dokładnie przestudiowałeś ten czy inny zespół, to dla Ciebie nie będzie problemem znalezienie tych błędów w linii. Jest jednak pewien haczyk: prędzej czy później kursy na grę na małym rynku zostaną obniżone.

Wady zakładów na CS GO

Niewielkie rozpiętości i liczba zdarzeń. Mimo postępu cybersportu do 2020 roku, nadal pozostaje on daleko w tyle za piłką nożną, hokejem, koszykówką i wieloma innymi dyscyplinami sportowymi pod względem popularności. Dotyczy to zwłaszcza KC Go, które wciąż pozostaje daleko w tyle za Dota. Tak więc w przeciwieństwie do np. NBA, w KC nie zdarza się kilka dobrych meczów dziennie. Gracze, którzy śledzą tylko najważniejsze turnieje, czasami muszą czekać kilka miesięcy, aby postawić zakład. A jeśli grają u bukmachera innego niż podstawowy, to zazwyczaj są też duże problemy z tabelą zakładów. Często wybór zakładów jest ograniczony do P1 i P2.